Skip to content

40 Darling AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1947

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Aug 4, 2010

Property Information

Block1444
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,276
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$202,700
54%
Improvement Value:$173,400
46%
Total Assessment$376,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,757+3.8%
2024$12,291+4.0%
2023$11,821-10.6%
2022$13,219+7.4%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000

To:

Sq Ft1,276DeedBook 12265, Page 6753

Property Sale

Sale
$299,900
DeedBook 6019, Page 950

Property Built

Built

Year Built: 1947