Skip to content

62 Darling AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1947

Last Sale Price
$289,000
Last Sale Date
Jun 25, 2003

Property Information

Block1444
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,596
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$178,800
45%
Improvement Value:$217,000
55%
Total Assessment$395,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,426+3.8%
2024$12,935+4.0%
2023$12,440+1.6%
2022$12,250+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$289,000

To:

Sq Ft1,596DeedBook 5995, Page 133

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5615, Page 733

Property Built

Built

Year Built: 1947