Skip to content

66 Darling AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1947

Last Sale Date
Jul 25, 1977

Property Information

Block1444
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,276
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,300
53%
Improvement Value:$166,700
47%
Total Assessment$357,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,859+3.9%
2024$11,417+4.1%
2023$10,971+1.6%
2022$10,799-4.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1947