Skip to content

82 Darling AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1947

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Jan 20, 2006

Property Information

Block1444
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,653
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$180,000
44%
Improvement Value:$229,200
56%
Total Assessment$409,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,630+3.9%
2024$13,123+4.1%
2023$12,611+1.6%
2022$12,415+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000

To:

Sq Ft1,653DeedBook 6295, Page 249

Property Sale

Sale
$304,900
DeedBook 5930, Page 449

Property Built

Built

Year Built: 1947