Skip to content

94 Darling AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1947

Last Sale Date
Apr 12, 2006

Property Information

Block1444
Lot34
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$184,600
45%
Improvement Value:$229,000
55%
Total Assessment$413,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,029+3.8%
2024$13,516+4.0%
2023$12,999+1.6%
2022$12,801-6.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1947