Skip to content

217 West Passaic AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1937

Last Sale Price
$481,500
Last Sale Date
Jun 14, 2021

Property Information

Block1445
Lot49
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,423
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,000
37%
Improvement Value:$264,500
63%
Total Assessment$419,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,229+3.8%
2024$13,709+4.0%
2023$13,185+22.3%
2022$10,783+6.3%
Property History

Property Sale

Sale
$481,500

To:

Sq Ft1,423DeedBook 20210, Page 77846

Property Sale

Sale
$301,000
DeedBook 12223, Page 2161

Property Built

Built

Year Built: 1937