Skip to content

209 West Passaic AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1936

Last Sale Price
$179,900
Last Sale Date
Dec 9, 1986

Property Information

Block1445
Lot52
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,472
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$153,800
40%
Improvement Value:$227,300
60%
Total Assessment$381,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,927+3.8%
2024$12,454+4.0%
2023$11,978+1.6%
2022$11,795+5.6%
Property History

Property Sale

Sale
$179,900

To:

Sq Ft1,472DeedBook 4954, Page 531

Property Built

Built

Year Built: 1936