Skip to content

136 Darling AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1942

Last Sale Price
$162,000
Last Sale Date
Dec 12, 1986

Property Information

Block1450
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,478
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$159,600
44%
Improvement Value:$202,900
56%
Total Assessment$362,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,296+3.8%
2024$11,847+4.0%
2023$11,393+1.6%
2022$11,219-0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$162,000

To:

Sq Ft1,478DeedBook 4954, Page 484

Property Built

Built

Year Built: 1942