Skip to content

95 Ferncliff RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1950

Last Sale Price
$159,900
Last Sale Date
Feb 17, 1995

Property Information

Block1448
Lot84
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,393
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$202,700
54%
Improvement Value:$174,600
46%
Total Assessment$377,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,798+3.8%
2024$12,330+4.0%
2023$11,859+1.6%
2022$11,677-3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$159,900

To:

Sq Ft1,393DeedBook 5354, Page 67

Property Built

Built

Year Built: 1950