Skip to content

97 Darling AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1947

Last Sale Price
$182,000
Last Sale Date
Jul 27, 1998

Property Information

Block1294
Lot122
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,416
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$194,900
50%
Improvement Value:$194,900
50%
Total Assessment$389,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,222+3.8%
2024$12,739+4.0%
2023$12,251+1.6%
2022$12,064-5.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$182,000

To:

Sq Ft1,416DeedBook 5548, Page 450

Property Sale

Sale
$13,500
DeedBook 6266, Page 84

Property Sale

Sale
$183,000
DeedBook 5127, Page 780

Property Built

Built

Year Built: 1947