Skip to content

429 Beardsley AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 7, 2021

Property Information

Block14
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class45
Description3-FAM
Dwellings3
ZoningR-2B
Sq Footage3,296
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,400
22%
Improvement Value:$358,500
78%
Total Assessment$458,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,566+3.8%
2024$14,997+4.0%
2023$14,423+1.6%
2022$14,203+2.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5674, Page 337

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 5049, Page 909

Property Built

Built

Year Built: 1925