Skip to content

253 Ampere ParkwayBloomfield, NJ 07003

Built 1925

Last Sale Price
$620,000
Last Sale Date
May 3, 2022

Property Information

Block14
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class45
Description3-FAM
Dwellings3
ZoningR-2B
Sq Footage3,395
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,400
21%
Improvement Value:$363,100
79%
Total Assessment$458,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,552+3.8%
2024$14,984+4.0%
2023$14,411+1.6%
2022$14,191+6.0%
Property History

Property Sale

Sale
$620,000

To:

Sq Ft3,395DeedBook 20220, Page 48604

Property Built

Built

Year Built: 1925