Skip to content

170 Orange StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1870

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Mar 12, 2025

Property Information

Block158
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningCBD
Sq Footage2,107
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$61,400
24%
Improvement Value:$194,300
76%
Total Assessment$255,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,423+3.9%
2024$8,106+4.1%
2023$7,787+1.6%
2022$7,664+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000

To:

DeedBook 20250, Page 18537

Property Sale

Sale
$585,000

To:

Sq Ft2,107DeedBook 20240, Page 54719Recorded9/18/2024

Property Built

Built

Year Built: 1870