Skip to content

158 Orange StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1890

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Dec 29, 1999

Property Information

Block158
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class45
Description3-FAM
Dwellings3
ZoningCBD
Sq Footage2,480
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,200
20%
Improvement Value:$256,500
80%
Total Assessment$319,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,844+3.8%
2024$10,448+4.0%
2023$10,048+1.6%
2022$9,895+3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000

To:

Sq Ft2,480DeedBook 5666, Page 613

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5508, Page 479

Property Sale

Sale
$168,500
DeedBook 4985, Page 453

Property Built

Built

Year Built: 1890