Skip to content

30 Fulton StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1918

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Aug 18, 2008

Property Information

Block182
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,192
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$147,300
38%
Improvement Value:$236,500
62%
Total Assessment$383,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,019+3.8%
2024$12,543+4.0%
2023$12,063+1.6%
2022$11,879-8.0%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

To:

Sq Ft2,192DeedBook 12156, Page 5139

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 6041, Page 122

Property Sale

Sale
$167,250
DeedBook 5093, Page 173

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5036, Page 701

Property Built

Built

Year Built: 1918