Skip to content

79 Laurel AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1923

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 31, 2024

Property Information

Block182
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,879
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,700
41%
Improvement Value:$203,300
59%
Total Assessment$346,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,736+3.8%
2024$11,307+6.0%
2023$10,667+1.6%
2022$10,504-4.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 5821, Page 28

Property Sale

Sale
$134,000
DeedBook 5357, Page 189

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook 4957, Page 520

Property Built

Built

Year Built: 1923