Skip to content

27 Fulton StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1918

Last Sale Date
Jul 6, 2049

Property Information

Block183
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,346
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$148,400
31%
Improvement Value:$334,900
69%
Total Assessment$483,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,394+3.8%
2024$15,794+4.0%
2023$15,190+7.1%
2022$14,184-4.0%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000

To:

Sq Ft2,346DeedBook 12494, Page 1419

Property Built

Built

Year Built: 1918