Skip to content

28 Morse AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1912

Last Sale Price
$677,330
Last Sale Date
Nov 18, 2025

Property Information

Block183
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,081
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$142,700
38%
Improvement Value:$230,100
62%
Total Assessment$372,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,645+3.8%
2024$12,183+4.0%
2023$11,717+1.6%
2022$11,538+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$677,330

To:

Sq Ft2,081DeedBook 20250, Page 74365

Property Sale

Sale
$415,000

To:

Sq Ft2,082DeedBook 20200, Page 94729

Property Sale

Sale
$328,000
DeedBook 12146, Page 8970

Property Sale

Sale
$34,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1912