Skip to content

36 Cleveland TerraceBloomfield, NJ 07003

Built 1911

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jun 27, 2016

Property Information

Block184
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,868
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,700
36%
Improvement Value:$254,500
64%
Total Assessment$397,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,473+3.8%
2024$12,981+4.0%
2023$12,484+1.6%
2022$12,293+3.1%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft2,093DeedBook 20160, Page 59370

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1911