Skip to content

7 Lenox TerraceBloomfield, NJ 07003

Built 1914

Last Sale Price
$352,500
Last Sale Date
Jun 19, 2017

Property Information

Block184
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,639
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,700
39%
Improvement Value:$221,400
61%
Total Assessment$364,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,350+3.8%
2024$11,899+4.0%
2023$11,444+1.6%
2022$11,269+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$352,500

To:

Sq Ft1,876DeedBook 20170, Page 71774

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 5142, Page 275

Property Sale

Sale
$114,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1914