Skip to content

35 Morse AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1912

Last Sale Price
$403,000
Last Sale Date
Mar 9, 2018

Property Information

Block186
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,962
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,700
31%
Improvement Value:$310,400
69%
Total Assessment$453,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,369+3.8%
2024$14,807+4.0%
2023$14,241+1.6%
2022$14,023-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$403,000

To:

Sq Ft2,057DeedBook 20180, Page 24962

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 12143, Page 2094

Property Sale

Sale
$12,740
DeedBook 5105, Page 563

Property Sale

Sale
$144,000
DeedBook 4941, Page 509

Property Built

Built

Year Built: 1912