Skip to content

102 Cleveland TerraceBloomfield, NJ 07003

Built 1921

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Jul 23, 2021

Property Information

Block190
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,347
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$131,500
40%
Improvement Value:$197,200
60%
Total Assessment$328,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,150+3.8%
2024$10,742+4.0%
2023$10,331+1.6%
2022$10,173+7.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$375,000

To:

Sq Ft1,347DeedBook 20211, Page 2600

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft1,362DeedBook 20150, Page 68909Recorded9/21/2015

Property Sale

Sale
$233,500
DeedBook 6033, Page 777

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 4936, Page 859

Property Built

Built

Year Built: 1921