Skip to content

120 Ashland AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1916

Last Sale Price
$92,000
Last Sale Date
Sep 18, 1984

Property Information

Block191
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,584
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,400
42%
Improvement Value:$205,100
58%
Total Assessment$353,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,991+3.8%
2024$11,552+4.0%
2023$11,111+1.6%
2022$10,941-3.1%
Property History

Property Sale

Sale
$92,000

To:

Sq Ft1,584DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1916