Skip to content

62 Maolis AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1912

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 8, 2017

Property Information

Block192
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,523
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$146,100
50%
Improvement Value:$144,000
50%
Total Assessment$290,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,590+3.9%
2024$9,230+4.1%
2023$8,868+1.6%
2022$8,729-17.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$39,500
DeedBook 4967, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 1912