Skip to content

81 Evergreen AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1912

Last Sale Date
Feb 27, 2053

Property Information

Block192
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,630
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$147,300
41%
Improvement Value:$212,300
59%
Total Assessment$359,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,198+3.8%
2024$11,752+4.0%
2023$11,302+1.6%
2022$11,130+10.5%
Property History

Property Sale

Sale
$222,500

To:

Sq Ft1,630DeedBook 12349, Page 406

Property Built

Built

Year Built: 1912