Skip to content

87 Brighton AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1927

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
May 8, 1992

Property Information

Block196
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,297
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$140,400
40%
Improvement Value:$213,000
60%
Total Assessment$353,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,987+3.8%
2024$11,549+4.0%
2023$11,107+1.6%
2022$10,938-6.3%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000

To:

Sq Ft1,297DeedBook 5213, Page 405

Property Built

Built

Year Built: 1927