Skip to content

79 Brighton AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1927

Last Sale Price
$147,000
Last Sale Date
Apr 30, 1992

Property Information

Block196
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,297
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$140,400
41%
Improvement Value:$202,000
59%
Total Assessment$342,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,614+3.8%
2024$11,190+4.0%
2023$10,762+1.6%
2022$10,597-0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$147,000

To:

Sq Ft1,297DeedBook 5217, Page 9

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 4921, Page 253

Property Built

Built

Year Built: 1927