Skip to content

110 Linden AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1908

Last Sale Price
$254,234
Last Sale Date
Apr 17, 2017

Property Information

Block211
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class45
Description3-FAM
Dwellings3
ZoningR-2A
Sq Footage3,265
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$153,000
32%
Improvement Value:$322,800
68%
Total Assessment$475,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,139+3.8%
2024$15,549+4.0%
2023$14,954+1.6%
2022$14,726+2.9%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$254,234

To:

Sq Ft3,146DeedBook 20170, Page 42883

Property Sale

Sale
$397,000
DeedBook 6103, Page 20

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 5682, Page 112

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5411, Page 295

Property Sale

Sale
$141,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1908