Skip to content

70 Watsessing AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1900

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Sep 27, 2017

Property Information

Block102
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class45
Description3-FAM
Dwellings3
ZoningR-2B
Sq Footage3,374
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,300
19%
Improvement Value:$420,100
81%
Total Assessment$517,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,550+3.8%
2024$16,909+4.0%
2023$16,262+1.6%
2022$16,014-1.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft3,374DeedBook 20170, Page 91719

Property Sale

Sale
$452,000
DeedBook 6160, Page 423

Property Sale

Sale
$174,900
DeedBook 5325, Page 310

Property Sale

Sale
$174,000
DeedBook 5014, Page 851

Property Built

Built

Year Built: 1900