Skip to content

33 Maolis AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 15, 2025

Property Information

Block213
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-2A
Sq Footage950
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$129,200
42%
Improvement Value:$175,800
58%
Total Assessment$305,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,346+3.8%
2024$9,967+4.0%
2023$9,586+1.6%
2022$9,440+21.5%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$395,000

To:

Sq Ft950DeedBook 20220, Page 95451

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft964DeedBook 20171, Page 12849Recorded12/28/2017

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft964DeedBook 12533, Page 2496Recorded1/9/2015

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5220, Page 102

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5067, Page 421

Property Sale

Sale
$69,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1925