Skip to content

112 Thomas StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1890

Last Sale Price
$354,000
Last Sale Date
Jan 7, 2021

Property Information

Block217
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-G
Sq Footage2,127
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,100
23%
Improvement Value:$248,100
77%
Total Assessment$321,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,895+3.8%
2024$10,497+4.0%
2023$10,095+33.4%
2022$7,570-12.8%
Property History

Property Sale

Sale
$354,000

To:

Sq Ft2,127DeedBook 20210, Page 31746

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft1,874DeedBook 20180, Page 45130Recorded5/24/2018

Property Sale

Sale
$41,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1890