Skip to content

63 Clinton StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1906

Last Sale Price
$388,000
Last Sale Date
Apr 28, 2020

Property Information

Block217
Lot54
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,778
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,500
43%
Improvement Value:$207,300
57%
Total Assessment$363,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,340+3.8%
2024$11,889+4.0%
2023$11,434+1.6%
2022$11,260+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$388,000

To:

Sq Ft1,778DeedBook 20200, Page 46825

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft1,500DeedBook 12445, Page 470Recorded7/12/2013

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 12095, Page 1115

Property Sale

Sale
$25,150
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1906