Skip to content

165 Washington StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1902

Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
Feb 19, 2021

Property Information

Block221
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,913
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,000
34%
Improvement Value:$321,400
66%
Total Assessment$486,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,499+3.8%
2024$15,896+4.0%
2023$15,288+21.5%
2022$12,578+9.4%
Property History

Property Sale

Sale
$565,000

To:

Sq Ft1,913DeedBook 20210, Page 24052

Property Sale

Sale
$361,000

From:

To:

Sq Ft1,617DeedBook 20161, Page 4521Recorded12/6/2016

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,617DeedBook 20150, Page 95735Recorded12/11/2015

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 6038, Page 243

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5082, Page 921

Property Built

Built

Year Built: 1902