Skip to content

209 Washington StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1890

Last Sale Price
$437,500
Last Sale Date
Sep 19, 2008

Property Information

Block221
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage2,103
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$168,400
37%
Improvement Value:$288,600
63%
Total Assessment$457,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,501+3.8%
2024$14,935+4.0%
2023$14,364+1.6%
2022$14,144+3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$437,500

To:

Sq Ft2,103DeedBook 12159, Page 5360

Property Sale

Sale
$180,500
DeedBook 5559, Page 423

Property Built

Built

Year Built: 1890