Skip to content

15 Winsor PlaceBloomfield, NJ 07003

Built 1916

Last Sale Price
$465,500
Last Sale Date
Oct 20, 2005

Property Information

Block222
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage3,116
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$170,700
41%
Improvement Value:$245,700
59%
Total Assessment$416,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,124+3.8%
2024$13,608+4.0%
2023$13,087+1.6%
2022$12,888-9.3%
Property History

Property Sale

Sale
$465,500

To:

Sq Ft3,116DeedBook 6266, Page 253

Property Sale

Sale
$401,000
DeedBook 6115, Page 518

Property Built

Built

Year Built: 1916