Skip to content

99 Beach StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1908

Last Sale Price
$467,000
Last Sale Date
Aug 16, 2011

Property Information

Block251
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,934
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$211,100
41%
Improvement Value:$304,000
59%
Total Assessment$515,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,472+3.8%
2024$16,833+4.0%
2023$16,190+1.6%
2022$15,942-9.0%
Property History

Property Sale

Sale
$467,000

To:

Sq Ft2,934DeedBook 12325, Page 5545

Property Sale

Sale
$161,500
DeedBook 5619, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 1908