Skip to content

12 Appleton RoadGlen Ridge, NJ 07028

Built 1910

Last Sale Date
Dec 7, 2060

Property Information

Block223
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,848
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$165,000
41%
Improvement Value:$235,500
59%
Total Assessment$400,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,585+3.8%
2024$13,088+4.0%
2023$12,588+1.6%
2022$12,395-2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$482,000

From:

To:

Sq Ft1,672DeedBook 12479, Page 5839Recorded1/23/2014

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 5245, Page 107

Property Built

Built

Year Built: 1910