Skip to content

14 Winsor PlaceBloomfield, NJ 07003

Built 1910

Last Sale Date
Jul 29, 2066

Property Information

Block221
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,856
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$178,800
44%
Improvement Value:$227,600
56%
Total Assessment$406,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,785+3.8%
2024$13,281+4.0%
2023$12,773+1.6%
2022$12,578+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000

To:

Sq Ft1,856DeedBook 12317, Page 5302

Property Sale

Sale
$441,000
DeedBook 12058, Page 1336

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 6030, Page 141

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5166, Page 534

Property Built

Built

Year Built: 1910