Skip to content

145 Washington StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1870

Last Sale Price
$810,000
Last Sale Date
Feb 14, 2021

Property Information

Block224
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage2,889
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,300
33%
Improvement Value:$324,800
67%
Total Assessment$488,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,556+3.8%
2024$15,951+4.0%
2023$15,341+1.6%
2022$15,107-0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$810,000

To:

Sq Ft2,889DeedBook 20220, Page 19312

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft2,889DeedBook 20200, Page 99928Recorded10/9/2020

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 5007, Page 552

Property Built

Built

Year Built: 1870