Skip to content

195 Thomas StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1909

Last Sale Price
$551,000
Last Sale Date
Feb 20, 2021

Property Information

Block224
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,728
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,700
26%
Improvement Value:$331,500
74%
Total Assessment$449,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,237+3.8%
2024$14,680+4.0%
2023$14,118+32.6%
2022$10,647+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$551,000

To:

Sq Ft1,729DeedBook 20210, Page 29663

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft1,714DeedBook 20160, Page 57946Recorded7/11/2016

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1909