Skip to content

228 North Sixteenth StBloomfield, NJ 07003

Built 1942

Last Sale Price
$118,900
Last Sale Date
May 28, 1987

Property Information

Block22
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class28
Description1-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage832
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$96,900
58%
Improvement Value:$70,700
42%
Total Assessment$167,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,685+3.8%
2024$5,477+4.0%
2023$5,268+1.6%
2022$5,187-10.6%
Property History

Property Sale

Sale
$118,900

To:

Sq Ft832DeedBook 4976, Page 786

Property Built

Built

Year Built: 1942