Skip to content

232 North Sixteenth StBloomfield, NJ 07003

Built 1942

Last Sale Price
$158,000
Last Sale Date
Nov 10, 2008

Property Information

Block22
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class28
Description1-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage832
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$96,900
54%
Improvement Value:$82,600
46%
Total Assessment$179,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,089+3.8%
2024$5,866+4.0%
2023$5,642+1.6%
2022$5,556-11.8%
Property History

Property Sale

Sale
$158,000

To:

Sq Ft832DeedBook 12167, Page 3337

Property Built

Built

Year Built: 1942