Skip to content

460 Franklin StreetBloomfield, NJ 07003

Built 2014
Other School

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 24, 2013

Property Information

Block241
Lot32
QualifierX
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class---
DescriptionDORM.+ OFFICE
Dwellings1
ZoningBCR2
Sq Footage---
Acreage0.52

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,554,700
17%
Improvement Value:$7,363,500
83%
Total Assessment$8,918,200

Built

Year Built: 2014