Skip to content

1 Washington StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1851

Last Sale Date
Feb 16, 2023

Property Information

Block241
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class10
DescriptionST2S
Dwellings1
ZoningBCR2
Sq Footage---
Acreage1.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,219,700
33%
Improvement Value:$2,496,100
67%
Total Assessment$3,715,800

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1851