Skip to content

30 Broad StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1946
Commercial

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Nov 26, 2008

Property Information

Block243
Lot42
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class---
DescriptionSTORE
Dwellings1
ZoningBCR1
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$81,400
14%
Improvement Value:$500,500
86%
Total Assessment$581,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,884+3.8%
2024$20,116+3.8%
2023$19,377+1.3%
2022$19,121-15.9%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

To:

DeedBook 12170, Page 6403

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 6403, Page 474

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5837, Page 239

Property Built

Built

Year Built: 1946