Skip to content

539-541 Bloomfield AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1953
Commercial

Last Sale Price
$1,685,000
Last Sale Date
May 19, 2023

Property Information

Block311
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class---
DescriptionOFFICE BLDG
Dwellings1
ZoningBCR2
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,200
24%
Improvement Value:$523,200
76%
Total Assessment$685,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,599+3.8%
2024$23,694+3.8%
2023$22,824+1.3%
2022$22,522-10.4%
Property History

Property Sale

Sale
$1,685,000

To:

DeedBook 20230, Page 32748

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 12324, Page 5719

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 5571, Page 485

Property Built

Built

Year Built: 1953