Skip to content

28 Broad StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1903
Commercial

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
May 11, 1998

Property Information

Block243
Lot43
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class---
DescriptionSTORE
Dwellings1
ZoningBCR1
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,300
19%
Improvement Value:$381,500
81%
Total Assessment$471,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,933+3.8%
2024$16,310+3.8%
2023$15,711+1.3%
2022$15,503+0.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$175,000

To:

DeedBook 5545, Page 63

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 5138, Page 892

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1903