Skip to content

309-311 Glenwood AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1912

Last Sale Date
Jul 10, 2002

Property Information

Block153
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class---
DescriptionSTORE + OFFICE
Dwellings1
ZoningBCR2
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$79,000
19%
Improvement Value:$346,400
81%
Total Assessment$425,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,268+3.8%
2024$14,706+3.8%
2023$14,166+1.3%
2022$13,979-17.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 5368, Page 853

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 5113, Page 382

Property Built

Built

Year Built: 1912