Skip to content

19 Park StreetBloomfield, NJ 07003

Public School

Last Sale Price
$211,500
Last Sale Date
Aug 30, 2002

Property Information

Block248
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$149,200
92%
Improvement Value:$13,100
8%
Total Assessment$162,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2004$4,372+4.3%
2003$4,193+0.8%
2002$4,159-1.6%
2001$4,226+0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$211,500

To:

DeedBook 5915, Page 340

Property Sale

Sale
$139,700
DeedBook 5704, Page 412

Property Sale

Sale
$126,000
DeedBook 5377, Page 25

Property Sale

Sale
$152,500
DeedBook 5073, Page 627

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 4924, Page 429