Skip to content

55 Park Ave Unit 6Bloomfield, NJ 07003

Built 1926

Last Sale Price
$174,500
Last Sale Date
Jun 27, 2014

Property Information

Block249
Lot7
QualifierC0030
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class37
Description2 BR CONDO
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage944
Acreage1.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$132,000
53%
Improvement Value:$119,100
47%
Total Assessment$251,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,517+6.8%
2024$7,977+4.0%
2023$7,672+1.6%
2022$7,555+8.2%
Property History

Property Sale

Sale
$174,500

To:

Sq Ft944DeedBook 12503, Page 5020

Property Built

Built

Year Built: 1926